Kūdikio masažas Jau pirmosiomis gyvenimo dienomis kūdikiui labai svarbūs su lytėjimu susiję įspūdžiai

Kūdikio masažas Jau pirmosiomis gyvenimo dienomis kūdikiui labai svarbūs su lytėjimu susiję įspūdžiKūdikio masažas

Jau pirmosiomis gyvenimo dienomis kūdikiui labai svarbūs su lytėjimu susiję įspūdžiai. Masažas suteikia kūdikiui saugumo jausmą, tai stiprina kūdikio ir mamos ryšį.

Pastebėta, kad masažuojami kūdikiai jaučiasi geriau, o mama ir tėtis įgyja daugiau pasitikėjimo prižiūrėdami savo vaiką ir suprasdami jo poreikius.

Lytėjimo pojūtis
Klasikinio atpalaiduojančio masažo kūdikiui atlikti negalima, kadangi jo kūnas tokio masažo technikai pernelyg gležnas. Kūdikis masažuojamas glostant daug švelniau, ramiais, švelniais judesiais. Visuomet masažuojama visu delno paviršiumi, lengvai paspaudžiant. Vien braukymas delnu ar pirštų galiukais vaikui gali kelti nerimą ir kutenti. Pradėti masažuoti galima 1 mėnesio sulaukusį kūdikį. Masažą galima atlikti kasdien po keletą minučių, tačiau kiek jis turi trukti – sprendžia pats vaikas. Geriausia pradėti žaisti, kai vaikas išsimiegojęs ir pavalgęs, kiekvienas vystyklų arba drabužėlių keitimas gali būti puiki proga masažui.


Masažo poveikis
Masažas būtinas šalinant raumenų tonuso sutrikimus. Jis gerai veikia virškinimą ir gali padėti nuo pilvuko pūtimo. Masažuojami kūdikiai geriau miega, o būdravimo metu – yra aktyvesni. Taip pat pastebėta, kad masažas prisideda prie peršalimo ligų įveikos – jis palengvina kosulį.

O svarbiausias teigiamas masažo aspektas – buvimo kartu su mama džiaugsmas ir tvirtesnis emocinis ryšys.


Pasiruošimas
Masažuoti galima tik sveiką vaiką. Prieš pradedant masažą, vaiką patartina paguldyti ant minkšto užkloto. Lengviausia masažuoti, kai mažylis be drabužėlių, tad būtina pasirūpinti tinkama kambario temperatūra, stebėti, ar nėra skersvėjų, ryškios, į vaiko veidelį nukreiptos šviesos. Masažuojančiojo rankos turi būti šiltos, be žiedų, apyrankių, laikrodžio.


Krūtinės ląsta
Švelniai dedame delnus ant kūdikio krūtinės ląstos, taip užmegzdami su juo ryšį. Tada pradedame braukti delnu nuo krūtinkaulio į šoną pagal šonkaulių liniją, tarsi norėtume išlyginti odą ant krūtinės ląstos. Po to grįžtame link krūtinės ląstos vidurio ir pradedame iš naujo – atsargiai ir palengva. Braukiame delnu nuo kūdikio strėnų link rankutės kitoje pusėje ir atgal.

Vienai rankai pasiekus kūdikio šoną, kita pradedama braukti nuo strėnų iki rankutės kitoje pusėje – pakaitomis.

Abu delnai visą laiką liečia mažylio kūną.

Judesius atliekame ritmingai ir visu delno paviršiumi. Braukiant delnu aukštyn, galima truputį daugiau paspausti, o žemyn delnas pats nuslysta.


Pilvukas
Pilvukas masažuojamas pakaitomis abiem rankomis. Pradedant masažuoti žemiau krūtinės ląstos, abiem delnais pakaitomis braukiama iki pat gaktikaulio. Taip susidaro krumpliaračio judesys.

Po to rankos uždedamos maždaug bambos aukštyje ir pagal laikrodžio rodyklių kryptį braukiami pusračiai.


Rankutės
Viena ranka laikome kūdikio riešą, o kita braukiame žemyn, nuo peties link riešo. Nykštys ir smilius sudaro mažą apskritimą ir slenka išilgai rankutės. Vienai rankai pasiekus riešą, kita slenka nuo peties link riešo. Toks pakaitinis judesys yra ritmingas ir raminantis.

Po to abi rankos dirba vienu metu. Vaiko petys suimamas viena ranka po kitos. Nuo peties sukamuoju judesiu slenkama link riešo.

Po to pradedame nuo riešo. Masažuojant rankutė lengvai suspaudžiama. Pats riešas masažuojamas nykščio ir smiliaus lengvais sukamaisiais judesiais.


Kojytės
Kojytės masažuojamos taip pat, kaip ir rankytės. Viena ranka laikoma pėda, o kita suimama šlaunis, ir braukiama link kulkšnies sąnario.

Kai viena ranka pasiekia šį sąnarį, kita pradedama masažuoti kūdikio strėnas – visuomet pakaitomis.

Po to abiem rankomis braukiama vienu metu, sukamuoju judesiu priešingomis kryptimis slenkant nuo šlaunies iki kulkšnies.

Po to vėl pradedame nuo šlaunies. Kulkšnies sąnarį masažuojame lengvais sukamaisiais judesiais aplink kulkšnies kauliuką, o pėdą – abiem nykščiais.


Nugarytė
Masažuojant ypač daug dėmesio reikia skirti nugarytei. Delnus uždedame skersai nugarytės vieną šalia kito. Lengvu, ritmingu judesiu pradedame „kelionę“ per nugarytę, nuo sprando iki stuburgalio ir atgal. Baigdami masažą, šį judesį pratęsiame per vaiko kojytes ir padus.


Veidukas
Delnus lengvai uždedame kūdikiui ant kaktos ir pradedame braukti nuo kaktos vidurio į abi puses, išilgai antakių. Po to vėl pradedame nuo kaktos vidurio. Po to nuo nosies pagrindo jos šonais slenkame žemyn, kol pirštai pasiekia lūpų kraštus ir jas lengvai ištempia.


Baigiamasis pratimas
Viena ranka suimame vieną vaiko delniuką, o kita kitą. Sukryžiuojame vaiko rankutes ant krūtinės ir išskečiame. Atliekame pakaitomis: viršuje vieną kartą kairė, o kitą kartą dešinė rankutė; tai šiek tiek primena sparnų skleidimą.